Karma Resim Sergisi
Rena Fili ve Feyza Zeybek
17 Kasım- 5 Aralık
Rena fili ve Feyza Zeybek’in eserlerinin sergileneceği “Ölümsüzlük” adlı karma resim sergisi, 17 Kasım- 5 Aralık tarihleri arasında Antik Hotel İstanbul’un
-2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık geç Roma- erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak günümüze ulaştırılan Antik Otel ‘’Antik Cisterna’’ sergi salonunda açılacaktır.
Hardan Art Team bu özel projeyi iki kadın sanatçı Rena Fili ve Feyza Zeybek ile sunmaktan gurur duyar. Güzel Sanatlar mezunu olan bu iki sınıf arkadaşı görsel sanatçı, farklı kökenden gelen, inanışları ayrı olan iki insan, ama aynı zamanda, aynı şehirde büyüdükleri için ortak yanları ve İstanbul sevgisi ile gelişen düşünceleri ve görüşleri mevcuttur. Bu projede zaten konu, İstanbul’un muhteşem tarihi, bu şehirde gelişip son bulan iki büyük İmparatorluğun kaderi ve en ilgi çekici kısım da, bu kentte kendilerini ÖLÜMSÜZLÜĞE kadar taşıtacak ünlü, önemli kadınlarının hayatıdır. Aslında amaç, tabii ki tarih dersi vermek değildir. Hedef, bu kadınları vesile ederek yaptığımız iyi ve kötü şeylerin unutulmasının imkansız olduğunu görmektir.
Rena Fili Bizans İmparatorluğunu, Feyza Zeybek ise Osmanlı İmparatorluğunu ele alıp inceliyor. Bu iki uzun süreçte en önemli saydıkları kadınlara ve onların tarihte bıraktıkları izlere odaklanıyorlar. Uzun yılların deneyimine sahip iki sanatçının ortak paydasını oluşturan birbirinden farklı olsa da ortak yönleri olan bu dünyaya hakim olmuş büyük imparatorlukların, dominant karakterli, sahnede veya sahne arkasında duran kadınlarının, tarihin akışını nasıl yönlendirdiklerinin simgesi, onların ölümsüzlüğü haline geliyor.
Açılış ve Kokteyl: 17 Kasım Cumartesi günü saat 17:00’de Antik Cisterna Sergi Salonu Antik Hotel İstanbul -2 ve -3 katlar.
Küratör: Dimitris Danis
Asistan:Sinan İbrahim Beşe
Murat KÜÇÜKKAYALI
Sanat Danışmanı
Antik Hotel İstanbul